Strony

Serduszka okazała -Lamprocapnos spectabilis

Serduszka okazała Lamprocapnos spectabilis jest to gatunek byliny należący do rodziny makowatych.
ma piękne, niezwykle ozdobne kwiaty.
Zewnętrzne płatki mają kształt pół-serca, natomiast te wewnętrzne są mniejsze białe. Liście po przekwitnięciu rośliny opadają.

Roślina ta tworzy kępy osiągające do 80 cm.

Serduszka lubi miejsca ocienione oraz glebę lekką próchniczą oraz średnio wilgotną.
Nadaje się do sadzenia na rabacie, do obsadzania krzewów oraz drzew. Mi osobiście bardzo podoba się posadzona w dużej donicy (zdjęcie w poprzednim wpisie)

Kwitnie od maja do czerwca.

Serduszkę rozmnaża się poprzez wysiew nasion jesienią bądź zimą, ponieważ wymagają okresu chłodu do pełnego rozwoju. Można również rozmnażać z sadzonek korzeniowych sporządzanych od grudnia do maja.
Wyczytałam, że najmniej wydajną metodą jest podział roślin przeprowadzany wczesną wiosną.

Uwaga, roślina jest zaliczana do roślin trujących. Warto więc zwrócić na to uwagę jeśli mamy małe dzieci, którym te kwiaty serduszki mogą się spodobać. A wiadomo jak to jest z dziećmi, zjadają wszystko to czego nie powinny. Więc bądźmy czujni.
I to by było tyle o serduszce. Dodam, że jest jeszcze w wersji białej ( mam na myśli kwiaty) mi jednak podoba się bardziej różowa.

Jeszcze nie wiem gdzie posadzę serduszkę. Na pewno jedna roślina wyląduje w donicy.

Planuję też u teściowej posadzić trochę roślin, bo ona ma ogromne podwórko, to tak milej będzie jakoś posiedzieć wiosną czy latem na dworze w hamaku 🙂

 

 

 

 

 

źródła zdjęć:

 • e-ogrody.pl
 • encyklopedia.multiflora.pl

3 Responses to “Serduszka okazała -Lamprocapnos spectabilis”

 • Witaj,
  Wiele już roślin posadziłem ale muszę przyznać, że serduszki jeszcze nie – przekonałaś mnie dzisiaj i może w nadchodzącym sezonie posadzę ją nareszcie. Najbardziej jednak zaskoczyło mnie, że już twoja babcia miała serduszkę u siebie w ogrodzie. To by oznaczało, że one są już u nas od dawna, a przecież nie jest ona nigdy wymieniana jako gatunek tradycyjnych polskich ogrodów.
  Cóż – najważniejsze że jest piękna – pozdrawiam 😉

  ps – a twoje bransoletki są boskie

 • admin:

  Faktycznie serduszki nie widziałam u żadnych znajomych a u babci była 🙂 nie wiem skąd ją miała niestety.

  Dziękuję 🙂

 • Anna:

  Ja i serduszkę posiadam w dużej ilości, dostałam od sąsiadki kawałek korzenia i od 10 lat tak rozmnażam:) posadziłam już w różnych miejscach, jest cudna, mam białą i różową! polecam!
  ps. przepraszam za podwójny wpis w poście o niecierpku:)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.