Strony

Ogrody zimowe

To temat który aktualnie mnie bardzo interesuje, bo w przyszłości chciałabym mieć taki „ogród”  w swoim domu.

ogród zimowy, to doskonałe rozwiązanie, bo cieszyć się zielenią, roślinami, nawet zimą, czy podczas deszczu, wichury, czy ogólnie niesprzyjającej pogodzie. Nie jestem jakimś ekspertem w tej dziedzinie, moje informacje są wyczytane lub zasłyszane. Ale to chyba dobrze, spojrzę ta ten temat okiem laika 🙂

Takie pomieszczenie z reguły jest przeszklone, tak żeby można było oglądać przyrodę za oknem. Doprowadzone jest centralne ogrzewanie, aby nawet zimą można było podziwiać widoki za oknem, a i rośliny mogą tam spokojnie przezimować.

Widziałam ogrody zimowe, wykonane z prostych konstrukcji, po prostu szkielet drewniany, no i okna. Znalazłam również ogrody zimowe mające zupełnie inny kształt. Zaokrąglony, półkolisty.  Wówczas konstrukcja jest o ile pamiętam wykonana jest wewnątrz z łuków z drewna klejonego. Do zewnętrznej powierzchni elementów łuków drewnianych montowane są prowadnice aluminiowe,które stanowią izolację drewna przed wpływami atmosferycznymi oraz pełnią równocześnie rolę prowadnic dla przesuwnego szklenia. Wypełnienie elementów łukowych wykonane jest z tworzywa imitującego szkło (ja byłam przekonana że to jest szkło) materiału całkowicie bezbarwnego i przeziernego, posiadającego zbliżone właściwości optyczne.

 

Te prostsze ogrody zimowe wykonane są z belek z drewna klejonego. Elementy te widoczne są od wewnątrz ogrodu. Belki dachu zabezpieczone są od strony zewnętrznej uszczelkami oraz  profilami aluminiowymi. Standardowo dach pokryty jest szkłem zespolonym. Coś co mi się spodobało, to to, że w wypadku znacznego nasłonecznienia istnieje możliwość wypełnienie dachu jak i ścian bocznych szybami refleksyjnymi, odbijającymi promienie słoneczne i pozwalających na znaczne zmniejszenie nagrzewania obiektu. Ja ze słońcem się za bardzo nie lubię i pewnie kiedyś zdecyduję się na takie rozwiązanie.  Szyby w takim ogrodzie mogą być oczywiście hartowane, antywłamaniowe, co w dzisiejszych czasach wydaje mi się koniecznością.

Na rynku jest już wiele firm, które zajmują się głownie wykonywaniem ogrodów zimowych. Warto wybrać taką firmę, która ma już doświadczenie w budowie takiego pomieszczenia.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.