Strony

Forsycja

Krzew należący do rodziny oliwkowatych. Łacińska nazwa rodzajowa upamiętnia szkockiego botanika Williama Forsytha.

Jest to rozłożysty krzew dorastający do 2-3 metrów. Zrzuca liście na zimę. Ma złoto-żółte czteropłatkowe kwiaty, które są  zebrane po kilka w pęczki. Forsycja  kwitnie bardzo obficie, wygląda jakby była oblepiona kwiatami. Gdy już przekwitnie pokrywa się masą zielonych liści.Najczęściej kwitnie wczesną wiosną gdy już można odczuć choć trochę ciepła (marzec,kwiecień), zanim jeszcze pojawią się liście. Potęguje to piękny efekt.

Krzew jest dosyć łatwy w uprawie. W ostre zimy może trochę przemarzać. Forsycje mają dość płytki system korzeniowy i nie lubią suchej gleby,dlatego też dobrze jest wyściółkować miejsce wokoło krzewu.
Należy je co roku przycinać po przekwitnieniu. Gdy tego nie zrobimy forsycja ogałaca się od dołu i słabiej kwitnie. Pędy skracamy odcinając około 2/3 długości.
Łatwo jest rozmnażyć forsycje z sadzonek zielnych sporządzanych w połowie czerwca. Dobrze sie one ukorzeniają, dość szybko rosną a kwitna w trzecim roku do po posadzeniu.

Wymaga żyznej niezbyt ciężkiej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Forsycja może rosnąć w półcieniu, lecz lepiej kwitnie na stanowisku słonecznym. Najlepsze jest miejsce zaciszne, osłonięte od ostrych wiatrów.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.